Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak zabarwić masę solną ? Czym malować masę solną ?

Jak zabarwić masę solną ? Czym malować masę solną ?

jakimi farbami malować masę solną

 

 

Czym malować masę solną ? Czym zabarwić masę solną?

Zobaczysz, że to nic trudnego…

Jak zabarwić masę solną?

Kolorowa masa solna to świetny efekt, który możemy wykorzystać, aby uniknąć malowania.

Jest też ciekawym rozwiązaniem do zabaw dzieci, bo kolory uruchamia się wyobraźnia i kreatywność.

Barwienie masy solnej jest proste i szybkie. Do gotowej porcji masy solnej można dodać małą porcję farby. Czym zabarwić masę solną ? Najlepsza będzie farba akrylowa. Należy jednak pamiętać o tym, że po dodaniu do farby, masę solną rozwodnimy, czyli stanie się bardziej lepka. To utrudni nam pracę i doprowadzi do istnej klęski. Masa będzie się lepić do walka, do blatu i praca z detalami nie będzie możliwa. Przy mieszaniu więc masy z farbą należy powoli dodawać po odrobinie mąki, aby dodanie farby zagęścić mąką. Nie ma tu jednej stałej receptury. Ilość mąki zależy od ilości farby jaką dodaliśmy. Trzeba to robić powoli i z wyczuciem, wciąż wyrabiając masę z farbą.

Masę solną z farbą trzeba wyrabiać tak długo, aż jednolicie się wybarwi cała masa i nie będzie w niej widać smug farby. Przede wszystkim oceniamy czy odcień, który uzyskaliśmy nam odpowiada. Jeżeli chcemy kolor mieć bardziej intensywny, dodajemy więcej farby. Gdy chcemy kolor rozjaśnić dodajemy surowej masy bezbarwnej.  A jeżeli chcemy zmienić kolor, możemy dodać innego pigmentu uzyskując nowe kolory i odcienie. Np. dodając do niebieskiego czerwony uzyskamy odcień fioletowy. Możesz też przygotować sobie na początku mieszankę kolorów, uzyskując odpowiedni odcień i po trochu dodawać go do gotowej, bezbarwnej masy solnej, kontrolując intensywność barwy. Finalnie powstaje kolorowa masa solna.

Pamiętaj …

Ważne jest to, aby miejsce, w którym szykujemy kolorową masę po zakończeniu mieszania dokładnie wyczyścić lub przygotować taką masę w innym miejscu niż stanowisko, na którym pracujemy. Pozostające na blacie kolorowe okruszki zabarwionej masy będą przyklejać się do masy bezbarwnej podczas dalszej pracy, przy wałkowaniu i zagniataniu. Warto też dokładnie wyczyścić wałek i inne narzędzia, po tym jak zakończymy pracę z masą kolorową.

Ciekawe efekty można uzyskać barwiąc masę solną składnikami naturalnymi. Dodaj do wyrabianej masy czerwoną paprykę, kurkumę, cynamon lub kawę, a otrzymasz naturalne kolory ziemi. Tak zabarwioną masę bezpiecznie mogą używać dzieci.

 

barwienie masy solnej
barwienie masy solnej

 

Jakimi farbami malować masę solną ?

Każdymi – nie ma ograniczeń. Można próbować i eksperymentować. Każdy rodzaj farby do masy solnej się nada :).

 

Plakatówki i akwarele

Jeżeli chcesz zachować porowatą, surową strukturę masy – którą ja osobiście uwielbiam – pomaluj ją zwykłymi akwarelami lub plakatówkami. Po wyschnięciu masa pozostanie matowa jak przed malowaniem. Farby te schną bardzo szybko. Malowanie akwarelami lub plakatówkami jest bardzo wdzięczne. Maluje się szybko, również duże powierzchnie. Nie pozostają smugi po pędzlu. Nie mocz i nie przecieraj jednak zbyt długo farbą jednego miejsca. Plakatówki czy akwarele to farby wodne, a przy dużej ilości wody masa zacznie delikatnie rozpuszczać i w farbie pojawią się małe grudki. Świetnie się natomiast cieniuje zakamarki i uwypuklenia.

Finalnie zaleciłabym zabezpieczenie wyschniętej już powierzchni lakierem matowym lub jak ktoś woli w połysku.

 

Farby akrylowe

Jeżeli pomalujesz masę solną farbami akrylowymi, uzyska ona formę powłoki. Przede wszystkim farba akrylowa lepiej konserwuje masę solną, zabezpieczając ją przez działaniem czynników zewnętrznych. Pozostaje też na powierzchni lekko połyskująca. Farba akrylowa zaklei pory na powierzchni masy solnej – nie będzie więc tak intensywnie widać chropowatej powierzchni masy. Farby akrylowe są tez same w sobie gęste, więc malować je należy miękkim pędzlem, aby nie pozostały smugi po pędzlu. Można odrobinę rozwodnić.

 

Farby szkolne, tempery

Oczywiście pozostaje również szereg farb szkolnych, temper i innych farb specjalistycznych. Wybór jest tak wielki, że nic tylko próbować i doświadczać. Tempery są również gęste i pozostawią po sobie widoczną warstwę farby. Farby szkolne bardziej się wchłoną.

Należy jednak pamiętać, że farba farbie nie równa. Są różnice między producentami tego samego rodzaju farb i to czasem bardzo duże. Postawione obok siebie dwie plakatówki pokażą, że nasycenie pigmentem bywa różne. Finalnie uzyskujemy bardziej nasycony lub rozwodniony kolor. Jak z kredkami. Możemy pomalować różnymi kredkami 2 takie same rysunki i każdy będzie wyglądał inaczej – kredki mają różną twardość, skład i jakość rysika. W efekcie jedne pokolorują lepiej, inne gorzej. Tak samo jest z farbami. Jeżeli komuś zależy na dobrym i precyzyjnym wykończeniu, polecam farby dla profesjonalistów – szczególnie w przypadku farb akrylowych. Duże butelki np. litrowe – zazwyczaj w gamie kolorów bazowych (czerwony, niebieski, żółty, czarny, biały…) – pomimo, że tanie, najczęściej jakościowo są gorsze od farb w tubach, profesjonalnych, o szerokich gamach kolorystycznych.

 

Czym malować masę solną – co jeszcze? Nie bój się eksperymentować. Chwyć lakier do paznokci lub farbę kredową. Przygotuj sobie kawałek wypieczonej masy do testów. Będziesz wiedzieć jak się zachowuje dana farba na masie solnej.

Powodzenia!

Zobacz też przepis na masę solną.

 

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, daj znać w komentarzu. Pozdrawiam ciepło…

1 komentarz do “Jak zabarwić masę solną ? Czym malować masę solną ?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *