Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Wyjątkowy prezent na Dzień Matki

Wyjątkowy prezent na Dzień Matki

prezent na chrzest masa solna przepis na masę solną

 

 

Ode mnie …

Dzień Matki, hmmm … od kiedy sama zostałam mamą moje zrozumienie bycia matką zdecydowanie nabrało wyrazistości. Dopóki jest się tylko dzieckiem wielu kwestii się nie dostrzega, nie ma zrozumienia dla zmęczenia, trudu dnia, wieku, tego, że poza MNĄ jest jeszcze cały stos innych, ważnych spraw, które Mama załatwia. Jak wiele wyrzeczeń, zmęczenia i krótszego dnia dla siebie wiąże się z byciem mamą, ….wie tylko matka… :).

I choć macierzyństwo jest sprawą cudowną, a posiadanie dziecka – najpierw słodkiego bobasa, potem małego rozrabiakę, potem starszego “inżyniera”, po dojrzewający gejzer hormonów i ptaka wylatującego z gniazda – jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym, to jednak mimo zmęczenia i z pewnością kilku siwych włosów więcej, cudowne jest przede wszystkim to, że można pogadać z kimś komu codziennie zmienia się zakres postrzegania na coraz szerszy i przytulić się bezkarnie miłością bezwarunkową, poczuć że ktoś ufa i powtarza (nie koniecznie tylko w Dzień Matki), że kocha i że to Ty właśnie jesteś najkochańszą mamą na świecie. Łzy napływają do oczu ze wzruszenia, a te łzy zrozumie tylko inna matka…:) Takich łez drogie Mamy życzę wam wszystkim. Wzruszajmy się uczuciem czystym naszych dzieci i ich miłością, nawet jeśli ktoś stłucze kolejną szklankę w tym tygodniu, nie spuści wody w toalecie, zostawi ręcznik na podłodze i zniszczy kolejne buty…

 

Historia Dnia Matki a czasy obecne

Zaczęło się podobno w czasach antycznych. Za czasów Greków i Rzymian oddawano część matkom-boginiom będących symbolem płodności i urodzaju.

W Stanach Zjednoczonych historia Dnia Matki sięga 1858 roku, kiedy to amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku uznano Dzień Matki za święto narodowe.

Dzień Matki podobno po raz pierwszy w Polsce świętowano 26 maja 1914 r. w Krakowie.

 

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce?

Na świecie obecnie obchodzi się święto Dnia Matki w bardzo różnych terminach, od lutego do grudnia. I choć w szczególności na maj i marzec przypada świętowanie tego dnia w znakomitej większości krajów, to w dniu 26 maja Dzień Matki świętuje się tylko w Polsce. W Polsce Dzień Matki 2022 przypada w czwartek.

Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja (w naszym kraju to data stała). Zwyczajem jest, że w tym dniu upominki na Dzień Mamy szykują dzieci małe, większe i bardzo duże…  Mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju drobiazgami i prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony narodziny i w wychowanie dziecka.

Tak więc 26 maja wszystkie Mamy będą obchodzić swoje święto, a te mniejsze dzieci zgodnie ze zwyczajem obdarują je kwiatkami, słodkościami i własnoręcznie zrobionymi upominkami. Te starsze dzieci, które już same pracują, mają swoje rodziny i własne obowiązki, poszukują wyjątkowego prezentu na Dzień Matki. Są tacy co planują. Znakomita większość natomiast wpisze w wyszukiwarce  “prezent na dzień matki na ostatnią chwilę“.  Rok jest specyficzny. Pod znakiem pandemii koronawirusa świętowaliśmy odizolowani Dni Wielkiejnocy. Przyjdzie nam zapewne na odległość również świętować Dzień Matki. Na odległość, a na pewno w maseczkach. Sytuacja jest dynamiczna…, ale są sposoby na to, aby przekazać osobisty prezent dla Mamy. Ten wyjątkowy prezent dla Mamy, który zachowa na lata.

Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy swoją Mamę za trud włożony w opiekę nad nami, a w szczególności wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezgraniczną miłość. Każda Mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.

 

Jaki prezent na Dzień Mamy ?

Niestety w tym roku, ze względu na ogólnoświatową sytuację pandemiczną trudno będzie nam prawdopodobnie zrealizować większość niespodzianek czy prezentów niematerialnych, często najwspanialszych. Pomysły na Dzień Matki, które wspólnie możecie zrealizować bez wątpienia to:

 • wspólnie spędzony czas – tak po prostu. Często przez ciągłą gonitwę dnia codziennego o ten prezent akurat jest najtrudniej,
 • wspólne wyjście na spacer do parku, lasu czy nad morze,
 • wyjście wraz z Mamą do filharmonii, teatru czy do kina (jeżeli będzie już taka możliwość),
 • przygotowanie specjalnego dla Mamy obiadu lub kolacji – w szczególności to co bardzo lubi,
 • wspólne oglądanie zdjęć w rodzinnej atmosferze,
 • pomoc Mamie w czymś, z czym długo sobie nie może poradzić sama.

 

Dzień Matki prezent własnoręczny

Mniejsze dzieci, same lub z pomocą taty lub starszego rodzeństwa, mogą przygotować prezenty własnoręcznie zrobione. Najczęściej prezenty takie powstają w przedszkolu lub na zajęciach świetlicowych w szkole. W tym roku jednak, ze względu na kwarantannę prawdopodobnie pozostanie nam głównie praca domowa

…  Myślę, że każda Mama ucieszy się, gdy dostanie na Dzień Matki prezent własnoręczny, stworzony rękami własnego dziecka. A jeżeli będzie widać, że włożone zostało w ten prezent dużo pracy i uwagi, to zapewne ucieszy ją podwójnie. Co na prezent na Dzień Matki może przygotować kilkuletni maluch? :

 • na brystolu w formacie A3 stwórz rodzinną historię, sytuację, która zapadła Ci szczególnie w pamięć – oczywiście z Mamą w roli głównej. To może być wspólna nauka, pomoc Mamy w trudnym zadaniu, wspólne realizowanie pasji (bieganie, joga, pieczenie ciastek, czytanie bajek na dobranoc). A może historia ze wspólnych wakacji? Można użyć różnych technik, aby stworzyć taki obrazek. Możesz wyciąć twarze ze zdjęć, a  poszczególne elementy z gazet (drzewa, kwiaty, rzekę), wiele innych elementów domalowując kredkami lub farbami. Jeżeli znajdziesz w domu ramę, którą można wykorzystać stwórz dla mamy obrazek,
hmmm co jeszcze?
 • dzieci już piszące mogą też stworzyć obrazek, w którym umieszczą zdjęcie mamy naklejone na brystolu, a wokół napiszą słowa, które opisują mamę najlepiej,
 • wraz z tatą, lub same, mogą upiec dla mamy jej ulubione ciasto.  W ciasto wbij wykałaczki, a na wykałaczkach umieść karteczki z życzeniami lub komplementami dla Mamy,
 • zrób kwiaty z papieru. Podaruj Mamie bukiet kwiatów wykonanych ręcznie z papieru, bukiet, którym będzie się cieszyć wiele miesięcy, a nawet lat. Inspiracje możesz znaleźć na naszej stronie w rozdziale o bukietach,
 • ulep coś fajnego na Dzień Mamy z masy solnej lub modeliny. Tu będzie potrzebny tata, aby włączyć piekarnik, ale tata na pewno z chęcią weźmie udział w takim zadaniu. Znajdziesz tu przepis na masę solną. To może być coś naprawdę prostego – np. serce na sznurku z powklejanymi muszelkami, koralikami, z odciśniętymi kwiatkami. Serce możesz też pomalować i zapisać na nim dedykację dla Mamy,
 • oczywiście laurka i kwiaty dla Mamy zawsze są prezentem ponadczasowym.

Zajrzyj na Pinterest, by znaleźć więcej pomysłów na własnoręcznie robione prezenty.

 

Co kupić Mamie na Dzień Matki ?

Wiele osób zadaje sobie z pewnością pytanie “Co mogę kupić Mamie na Dzień Matki ?”.

Pytanie nie jest łatwe. Oczywiście możemy krążyć wokół biżuterii, kwiatów, kosmetyków, bombonierek … Ale czy  taki prezent zapadnie w pamięć?

Wyjątkowy prezent na Dzień Mamy to prezent, z którego wynika nasze uczucie, troska i miłość. Po którym widać, że chwilę się nad nim zastanowiliśmy. Dopasowaliśmy kolory, dedykację, kształty. To prezent, który zawiera jej ulubiony kolor, albo symbol ukochanych kwiatów. Nawiązuje do ukochanego zwierzaka, lub miejsca w które lubi jeździć.  Prezent personalizowany na Dzień Matki z dedykacją czy symbolem, charakterystycznym właśnie dla niej – jej hobby, ulubiona książka, praca zawodowa, którą kocha. Prezent ręcznie robiony pozwoli nam z pewnością to wszystko pokazać.

Dla Mam ceniących rękodzieło, na Dzień Matki prezenty ręcznie robione będą doskonałym pomysłem.  Oryginalny prezent na Dzień Matki to coś, co zachowa na lata, co wzruszy i wzruszać będzie zawsze, gdy na niego spojrzy. Coś czego nie zje razem z gośćmi przy popołudniowej kawie …:)

Taki upominek na Dzień Matki to coś absolutnie wyjątkowego ! Nasze propozycje na personalizowany prezent dla Mamy znajdziesz TUTAJ.

 

 

Możesz też zainspirować się naszymi pomysłami i zaprojektować własny prezent dla swojej MAMY.

Stworzymy go dla Ciebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *